среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy balaski Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na sztachety z PCV z Bolesławca na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas różne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o równych zarysach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na balaski plastikowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztachety plastikowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet buduje się z skał różnorakiego układu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nieproporcjonalnych obrysach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий