понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia role ogrodzenia, tymczasem często służą także za ozdobę. Z reguły takie sztachety PCV sadzi się w słonecznych elementach, w których ekspresowo rosną oraz mocno gęstnieją. Sporo uroku maja tez takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same rosną, często również ekspansywnie kwitną, lecz chcą tez wiele miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu z Lądku-Zdrój zdołają być niesłychanie wysmukłe, choć należny je regularnie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC z Głowna stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. O ile mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий